Jalostuspäivien tähdet olivat STC:n jalostusjohtaja Christina Olsson ja Ruotsin orilautakunnan puheenjohtaja Anders Järnerot. He kertoivat tämän vuoden alusta käyttöön otetusta uudesta lämminveriravureiden tuoteselostemallista.
Tuoteselostemalli kiinnosti, sillä sellainen on näillä näkymin tulossa vuoden päästä meillekin.
Uuden systeemin mukaan oriita ei enää hylätä kuin korkeintaan eläinsuojelullisista syistä. Mikäli maksaa 1500 euron arviointimaksun orilautakunnalle, saa lämminveriravuri elinikäisen astutusluvan.
"Malliin päädyttiin yleisestä pyynnöstä sekä EU-vaatimusten takia", Olsson kertoi.
"Elämme ravihevosjalostuksessa mielenkiintoisia aikoja. Mukavaa, että Suomikin siirtyy tähän", Järnerot totesi.
Orilautakunta tarkastaa oriin ja kirjaa kaikki sen ominaisuudet orikohtaiseen dokumenttiin, joka on kaikkien asiakkaiden saatavilla sekä julkaisuna että internetissä. Dokumentissa ori arvioidaan sen jalostusarvon mukaan. Jalostusarvo taas lasketaan monesta eri tekijästä: kilpailutuloksista, polveutumisesta ja oriin terveydestä. Polveutumisessa arvioidaan lisäksi oriin soveltuvuus ruotsalaisille tammoille. Näistä kolmesta tekijästä ori voi saada maksimissaan 100 pistettä. Myös oriin rakenne arvioidaan, mutta se ei vaikuta pisteytykseen.
Ensimmäiset 19 oritta on Ruotsissa nyt pisteytetty. Ensimmäiset näytille tulleet olivat Järnerotin mukaan melkoisen heikkolaatuisia (20 pistettä) - mikä nyt siis on mainittu niiden tuoteselosteessa.
"Jonkinlaista jalostusvalintaa on aina tehtävä. Toivottavasti kenttä osaa tehdä valinnan nyt itse, sinne annetun tiedon perusteella. Tuskin palaamme koskaan enää vanhaan systeemiin", Järnerot pohti.


