Ilmoitus

Houkuttimena mönkijä - ja Mikael Forstén

HU 23.01. klo 21:41  Leena Alerini (Päivitetty 23.01. 21:46)

Pekka Larsen on ideoinut uutta tulevalle kaudelle.

Pekka Larsenin johtama Team Eurohorses ry järjestää tällä kaudella uusia sarjakilpailuja, kärjessä Polaris Grand Prix -sarja. Kilpailujen ohessa järjestetään uutuutena myös kaksi Oikea polku -nimistä valmennus- ja koulutustapahtumaa yhteistyökumppaneina Mikael Forstén ja hollantilainen Daan Nanning.

”Ohjelmassa on ratsastuksen ohella teoriaa kilpahevosen hoidosta, valmennuksen ja kilpailuttamisen suunnittelusta sekä henkisen valmentautumisen luento. Oikea polku -tapahtuman vetää Mikael Forstén ja valmentajina on sekä este- että kouluratsastajia, esimerkiksi Ville Kulkas, Janna Huhtanen, Rosa Ruutsalo, Tomas Kiviranta ja Håkan Wahlman”, kertoo Larsen.

Syksyllä on vuorossa Daan Nanningin vetämä koulutus, jossa opetellaan arvioimaan nuorten hevosten hyppykykyä. Nanning pitää luennon, sitten hän arvioi tyylimestaruuksista kilpailevat hevoset luokissa, jotka videoidaan, ja lopuksi hän käy osallistujien kanssa läpi arviointiensa perustelut videoiden avulla.

Polaris GP -sarja hypätään 140 - 150 senttimetrin tasolla. Siihen kuuluu kuusi osakilpailua, joista kuudes kilpailu on myös finaali, josta saa muita osakilpailuja korkeammat pisteet. Sarjan voittaja on ratsukko, joka kerää eniten pisteitä kolmessa osakilpailussa ja finaalissa. Voittaja saa omakseen noin 7 500 euron arvoisen Polaris-mönkijän.











IlmoitusIlmoitus

Kumpaa seuraat huomenna reaaliajassa?
Kuopion T75-raveja
Leijonien välieräottelua
Molempia


Ilmoitus






IlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitus
Copyright © 2009 Suomen Hevosurheilulehti Oy ja lehden toimituskunta. Tekstin ja kuvien lainaaminen ilman tekijöiden lupaa kielletty.
hevosurheilu@hevosurheilu.fi