Ilmoitus

ZÜRICH 5*: Cornet Obolenskyn näytös MC:ssa - Mallatille 20 vp.

HU 29.01. klo 17:33  Margit Ticklen (Päivitetty 29.01. 21:59)

Marco Kutscher sai voitostaan Zürichissä uuden Mercedes- maasturin. (Kuva: Margit Ticklén) 

Rudolf Lüdin vaikea maailmancup-rata päästi uusintaan vain seitsemän ratsukkoa. Heistä ainoana Saksan Marco Kutscher ja Cornet Obolensky alittivat puhtaasti 32 sekunnin ajan.

Cornet Obolensky, yksi Euroopan suosituimpia jalostuoriita, teki näin näyttävän paluun maailman huipulle loukattuaan kavionsa vakavasti kaksi vuotta sitten.

Kutscher sanoikin olevansa "kiitollinen mahdollisuudesta edelleen kilpailla oriilla".

Kyseessä oli vasta Kutscherin kolmas maailmancupin osakilpailuvoitto koskaan.

Vain kolme ratsukkoa teki kilpailussa tuplanollan. Toiseksi heistä hyppäsi Patrice Delaveau Ornella Maililla ja kolmanneksi Edwina Alexander-Tops Itot du Chateaulla.

Suomen edustajana kilpailussa ollut Maiju Mallta sai Urleven van de Hellellä 20 virhepistettä, mikä jätti hänet sijalle 33., kun lähtijöitä oli 40.

Tulokset täällä

 

  











IlmoitusIlmoitus

Kumpaa seuraat huomenna reaaliajassa?
Kuopion T75-raveja
Leijonien välieräottelua
Molempia


Ilmoitus






IlmoitusIlmoitusIlmoitusIlmoitus
Copyright © 2009 Suomen Hevosurheilulehti Oy ja lehden toimituskunta. Tekstin ja kuvien lainaaminen ilman tekijöiden lupaa kielletty.
hevosurheilu@hevosurheilu.fi