Puheenvuoro

Ei yksin paperilla

Jussi Lähde

Kuluvalla viikolla Hevosurheilu ilmestyy vain kerran. Syynä tähän on postialan lakko. Lakosta johtuen tuhannet Hevosurheilun tilaajat saisivat perjantain lehtensä vasta maanantaina.

Hevosurheilun toimituksessa ja raviradoilla työtä tehdään kuitenkin viikon ympäri. Palvelemme tilaajiamme julkaisemalla sähköisen RaviPLUS-julkaisun sekä perjantaina että lauantaina. Näin saamme katettua niin keskiviikon Vermon ravien tapahtumat kuin lauantain Käpylä Grand Prixin ennakkotunnelmat. RaviPLUS vaatii oman rekisteröitymisensä, mihin löytyy ohjeet toisaalta lehden tästä numerosta. RaviPLUS on kaikille Hevosurheilun tilaajille tarkoitettu lisäpalvelu, joka kuuluu osana tilausmaksuun.

Vuoden alusta asti maanantaisin julkaistu RatsastusPLUS täydentää lajin ystäville Hevosurheilun ratsastusliitteen sisältöä. RatsastusPLUS ja RaviPLUS ovat molemmat saavuttaneet tilaajamääriltään tavoitteensa. Tilaajamäärät lyövät myös lempeästi korville pinttyneitä käsityksiä siitä, että hevosalan väki ei olisi kiinnostunut digitaalisista palveluista.

Tämän vuoden toukokuussa uudistetut Hevosurheilun verkkosivut ovat löytäneet hevosista kiinnostuneet internetin käyttäjät hyvin. Verkkosivut tavoittavat kuukausittain jo yli 100 000 käyttäjää, ja luetuimmat artikkelit leviävät sosiaalisen median kautta aktiivisesti.
Tilattu lehti on kuitenkin kaiken toimintamme perusta. Hevosurheilun, Toton ja 7 oikein -lehden tilaajat ja ilmoittajat mahdollistavat osaltaan sen, että lehti tavoittaa myös uusia tilaajia.

Hevosurheilu-lehden osalta verkon rooli on kertoa ihmisille, että raviurheilusta ja ratsastuksesta kertova lehti on olemassa. Facebookissa voimme uutisten lisäksi kertoa raviurheilun ja ratsastuksen osalta myös pienemmistä ja sympaattisemmista tapahtumista, vaikkapa kukkakimpun ojentamisesta ravien yhteydessä viisikymmenvuotispäivän kunniaksi.

Postialan neuvottelutilanne näyttää tätä tekstiä kirjoitettaessa huolestuttavalta. Toivon kaikkien suomalaisten ja koko suomalaisen lehdistön takia sovun löytyvän pian.