Synkistellään, että palkinnot pienenee, mutta unohdetaan, että aika hyviä ne vieläkin on. Juuri pääsin viikonloppuna ajamaan Teivon Toto75-finaaleissa kahdella hevosella 10 000 eurosta!
Harrastus ei tarvitse aina isoja palkintoja.
Eikä kaikki ole aina palkinnoista kiinni. Meille Poriin ilmoitettiin viime sunnuntaiksi yhteensä lähes 90 hevosta ja ponia paikallisraveihin kilpailemaan 100 euron ja 50 euron palkinnoista. Vaikka valitetaan hevospulaa ja sitä, että harrastajat vähenee, kyllä hevosia ja harrastusta vielä löytyy. Hevospula oli vaan yksi aika talvesta, mutta näyttäisi nyt taittuneen.
Harrastus ei tarvitse aina isoja palkintoja. Joskus pieni palkinto tekee päinvastoin kilpailemisesta mielekkäämpää ja madaltaa kilpailemisen kynnystä. Paikallisraveja soisi järjestettävän ihan kaikilla radoilla, ja toivottavasti nuoret lähtevät entistä enemmän mukaan niitä järjestämään. Sunnuntai on paikallisraveille paras päivä, silloin pääsee amatöörit ajamaan toisiaan vastaan.
Tänne Poriin on saatu viime aikoina ikäviä uutisia. Kilpailupäivät ja tukirahat ovat vähentyneet, ja radan talous on ollut jo ennestään tiukalla.
Henkiin herätettyjen paikallisravien saama vastaanotto kuitenkin kertoo, että Satakunnan raviurheilu elää ja voi hyvin. Porin raviratakin nousee kuin Feeniks-lintu tuhkasta, ja eiköhän ravipäivien ja tukien määräkin nouse ennen pitkää sille tasolle, millä sen kuuluu olla.
Jouni Miettinen, Pori