Jukka-Pekka Kauhanen hankki Dahlia-Tallille 5-vuotiaan ruunan Ras el Hanoutin (Executice Caviar) 90 000 kruunulla. Sen voittosumma on 309 600 kruunua, josta tänä vuonna on tullut 65 000 Thomas Uhrbergin valmennuksesta. Ras el Hanout kilpaili viimeksi monté-lähdössä, mutta se laukkasi heti alkumatkalla.
Niina Siirilä maksoi 48 000 kruunua 5-vuotiaasta Ramiro Bosta (Muscle Hill), joka sijoittui päivää ennen huutokauppaa kakkoseksi Birissä. Tapio Perttusen tallista oli myytävänä King Of Dreams. Sen hinta nousi 75 000 kruunua, ostaja ei halunnut nimeään julkisuuteen. Perttuselta oli tarjolla myös O’dear Avenger, joka on 2-vuotias Suomessa syntynyt Le Monteilin tytär. Se huudettiin sisään 40 000 kruunulla.
Face Time Bourbonin varsapaketin hinnaksi tuli 280 000 kruunua. Timo Nurmoksen valmentama Global Caps oli illan kallein, sen hinta kohosi 560 000 kruunuun. 8-vuotias Global Caps on kilpaillut 29 kertaa ja voittanut 13 lähtöä, sen ennätys on 09,2a.
Sunnuntai-iltana Travera ja ASVT Trottex järjestivät 1-vuotiaiden huutokaupan, varsoja oli myynnissä 29. Hintataso jäi matalaksi. Buck’s Fizz T.H. (Readly Express) oli 95 000 kruunulla kallein myyty, ostajana MFP Trading, joka huusi kaikkiaan viisi varsaa. Andreas Söderström osti kaksi varsaa, Strejt Ejs (Very Kronos) 14 000 ja Wine Pouch W.F. (Propulsion) 34 000 kruunua.
Traveran huutokaupat jatkuvat lauantaina. Varsoja, kilpahevosia, kylmäveriä ja siitostammoja, kaikkea on tarjolla. Siitostammoista Bugatti Brick kilpaili Timo Nurmoksen valmennuksesta ja sijoittui Stosprinternissä kakkoseksi Jorma Kontion ajamana. Bugatti Brick on kantavana Elitloppet-voittaja Horsy Dreamista.
Suomessa syntynyt Plucky Swamp tuli myytäväksi puolessavälissä viikkoa. Daniel Redén on toiminut ruunan valmentajana, ja hän kertoi huutokauppatiedoissa, että Plucky Swamp on loukkaantunut, ja toipuminen vaatii aikaa. Plucky Swamp on kilpaillut 17 kertaa ja voittanut 7 lähtöä. Plucky Swampin eläinlääkäritodistus löytyy huutokauppasivuilta.
Preposterous on yksi lauantain mielenkiintoisimmista myytävistä. Don Fanucci Zetin 4-vuotias tytär juoksee sunnuntaina 1. marraskuuta Solvallassa Breeders' Crownin välierissä. Jos maksu suoritetaan heti huutokaupan jälkeen, uusi omistaja saa jännittää Solvallassa oman hevosen puolesta. Johan Untersteinerin valmentama Preposterous on juossut 10 starttia ja ottanut viisi voittoa.
Hyvin menestynyt Katmandu Mearas kiinnostaa varmasti myös ostajia. 6-vuotias Muscle Hillin poika on kilpaillut 30 kertaa. voittanut 11 lähtöä ja voittosumma on 1,2 miljoonaa kruunua. Se on juossut Johan Untersteinerin valmennuksesta kaikki startit.
Torstaiaamuun mennessä tulevan lauantain huutokauppaan oli ilmoitettu 44 hevosta. Joukossa on myös Face Time Bourbonin astutusoikeus vuodelle 2027.
Traveran huutokauppa, lauantain myytävät hevoset tästä.