Joensuun Toto76-finaalikierroksen suurin ennakkosuosikki Välkyn Tuisku valmistautuu lauantain lähtöön epävarmoista lähtökohdista.
"Lauantaina aamulla kaikki oli vielä hyvin, mutta iltapäivällä huomasin, että hevosta oli pistänyt ampiainen tai käärme", Pauli Raivio huokaa. "Oriille nousi kuume ja sen kurkku turposi. Nyt eletään sunnuntaita ja tilanne on jo parempi, mutta vasta alkuviikosta ajatukset selkiytyvät. Välkyn Tuisku on mukana, jos pääsen ajamaan viimeistään keskiviikkona normaalit viimeistelyt."
Kuninkuuskilpaan ori ei lähtenyt mukaan, vaan tähtäin asetettiin nimenomaan Joensuun finaalilähtöön.
"Harmittava takaisku, kun tulevaan lauantaihin asetettiin erityiset panostukset. Toivotaan, että tilanne kääntyy vielä parhain päin ja olemme taistelemassa voitosta."