William Birdland on päätöskohteena ajettavassa Kasvattajakruunun alkuerässä oiva peli-idea. Kuva Totofoto.
Kotimaan ravit

William Birdlandissa Toto4-ideaa

Arto Sipakko

Jyväskylän Killerjärvi isännöi maanantain Toto4-raveja. Hevosurheilun idea löytyy rivin päätöskohteesta. Sen itseoikeutettu suosikki on Derbyn vienyt Fabrice Duo, mutta sillä on monta tasaveroista haastajaa, joista William Birdland  maistuu pelimielessä eniten.

Se paikkasi Derbyn karsinnassa lähtölaukkansa upeasti ja selvitti tiensä täpärästi loppukilpailuun. Juhamatti Hoffrenin valmentama Classic Photon poika ei ollut orastavan sairauden vuoksi parhaimmillaan finaalissa, mutta nyt sille kuuluu parempaa. Mika Forss tarjonnee hyvin tuntemalleen orille makoisan reissun läheltä kärkeä, eikä voittokaan olisi mikään jättiyllätys.

Juhamatti Hoffren uskoo, että William Birdland voi kehittyä tulevaisuudessa vaikka kuinka hyväksi kilpahevoseksi. Hän pitää sitä lahjakkaimpana yksilönä, mitä hän on koskaan valmentanut.