Christoffer Eriksson ajoi Captain Kronoksen voittoon. Kuva: Jarno Unkuri
Ulkomaat

Captain Kronos palasi voittajaksi Åbyssä

Sijoitusyhtiö Aivan Varma Oy:n & Vampire Hunters Stablen omistama Captain Kronos ravasi voittoon Åbyssä kauden avausstartissa valmentajansa Christoffer Erikssonin ajamana.

Timo Mahlamäki

Christoffer Eriksson latasi alussa reippaasti. Captain Kronos kiersi ensimmäiseen kaarteen neljättä rataa ja meni johtoon, avauspuolikas oli 08,4-vauhtinen. Eriksson sai rauhoittaa vauhtia, kierros jäi taakse 15,3-vauhdissa. Captain Kronos piti varmasti muut takanaan ja voitti 60 000 kruunun ykkösen ajalla 14,2a/2140.

”Halusin ajaa eteenpäin, enkä pakitella viimeiseksi. Tiesin, että Captain Kronos pystyy avaamaan kovaa. Se osaa mennä alussa kovaa ja lopussa kovaa. Voitto tuli helposti”, Eriksson sanoi.

Ogden Boko voitti Solvallaserien220-finaalin ja jatkaa uraansa ilman tappioita. Ykkönen oli seitsemäs. Killer Journey meni keulaan. Magnus A Djuse ajoi Ogden Bokon johtavan rinnalle kierros jäljellä. Mattias Djusen valmentama Wishing Stonen 4-vuotias poika puristi varmasti 150 000 kruunun voittoon ajalla 14,5a/2140. Killer Journey oli viides maalissa, ja Who’s The Winner juuttui sen taakse pussiin.

”Ogden Boko sai tänään taistella loppuun saakka. Se osoitti hyvää asennetta, kun se meni ykköseksi. Arvostin Jorman (Kontio) hevosta korkealle, enkä halunnut antaa Killer Journeyn määrätä yksinään tahtia kärjessä. Siksi ajosta tuli vähän offensiivinen”, Magnus Djuse kertoi.

Onkel Investin Cameron Hills oli suosikki Solvallaserien720-finaalissa. Peter Karlssonin ajama Muscle Hillin poika tsemppasi johtavan rinnalta kakkoseksi. Mats E Djusen ajama ja Hans R Strömbergin valmentama Spader paineli keulasta ykköseksi. Staro Royal Mark kadotti ravinsa loppusuoralla.

Timo Nurmoksen Going Cash voitti Solvallaserien420-finaalin. Per Lennartsson ajoi Ready Cashin pojan kakkosradalta keulaan. Going Cash piti varmasti ykköseksi ajalla 13,0a/2140. Can Can Broline nousi neljänneksi, Mo Salah laukkasi lähtösuoralla.

Solvallan ilta alkoi 3-vuotislähdöllä. Magnus A Djusen ajama ja Mattias Djusen valmentama Marylin Sisu (Chapter Seven) paineli johtoon ja voitti ylivoimaisesti ajalla 18,0/2140. Mika Forssin ajama Sanna Tooma (Cash Gamble) seurasi kakkoseksi. Isto Kuisman Minerva Sisu (Hayden Hanover) lähti hapuillen ja jäi porukan hännille. Se nousi Rikard N Skoglundin ajamana hyvin kolmanneksi.

Timo Nurmoksen voittokone Keep Gamble palasi kolmen kuukauden tauolta hienossa kunnossa. Se eteni Magnus A Djusen ajamana vakuuttavasti ykköseksi ajalla 13,4a/2140 enintään 1 475 000 kruunua tienanneiden lähdössä. Keep Gamble on kilpaillut 22 kertaa ja voittanut 13 lähtöä.

Marko Korven valmentama James Journey ravasi toisen peräkkäisen voiton enintään 40 000 kruunua tienanneiden lähdössä. Jorma Kontio ajoi Journey Hästar AB:n kasvattaman ja omistaman ruunan johtopaikalle. Elisa Korhosen hoitama James Journey piti maalisuoralla Rock Solidin takanaan ja voitti ajalla 16,0a/2140. Jyrki Filatoffin Lil Jolindo pinnisti johtavan takaa kolmanneksi Kenneth Haugstadin ajamana.

”James Journey on nyt tehnyt kaksi hienoa juoksua. Se vastaa hyvin, kun rinnalla on hevonen. Toivottavasti se saa olla terveenä, niin se nousee kyllä sarjoissa”, Jorma Kontio sanoi.

Team Melkko&Sorosen I.D.Hipster One kiri 4-vuotislähdön parhaaksi. Jorma Kontio ajoi voittotuloksen 13,5a/2140. Melissa Melkko hoitaa. Marko Kreivin Göteborg Smart Repair Center AB on omistaja.

Veikko Haapakankaan Eight järjesti totopommin Åbyn kolmoslähdössä, joka oli enintään 175 000 kruunua voittaneille. Peter Grundman ajoi Maharajahin pojan keulaan. Eight piti ykköseksi, ja voittajakerroin oli 104,33.

Onkel Investin Noble Express ravasi toisen peräkkäisen voiton maanantaina Färjestadissa. Per Nilsson ajoi Readly Expressin pojan keulaan ja ylivoimaiseen voittoon ajalla 16,4/2140. Karl O ”Callit” Johansson on valmentaja.

”Hevosella on hyvä kapasiteetti, ja se haluaa kilpailla. Noble Express tuntui vahvalta koko matkan, ja maalissa oli voimia. Calle osaa treenata”, Per Nilsson sanoi.