”ATG haluaisi tarjota kaikki Ruotsin ravikohteet suomalaisille ja myös suomalaisia kohteita ruotsalaisille”, Mikael Bäcke sanoo. Kuva: Olof Holdar/ATG
Uutiset

ATG valitti Veikkauksen toiminnasta, kilpailu- ja kuluttajavirasto aloitti selvityksen

ATG:n ja Veikkauksen välistä kiistaa ratkotaan nyt valtiollisin voimin.

Jari-Pekka Rättyä

Ruotsalainen ATG ja Suomen Veikkaus ovat olleet tukkanuottasilla sen jälkeen, kun Suomen Hippos päätti lähteä lisenssimarkkinaan yhteisyrityksellä ATG:n kanssa. Veikkaus kieltäytyi jatkamasta sopimusta suomalaisten ravikohteiden tarjoamisesta ruotsalaisille 1.4.2025 alkaen ja on sen jälkeen rajoittanut myös ruotsalaisten kohteiden tarjoamista Suomeen.

ATG reagoi tähän valituksella kilpailu- ja kuluttajavirastoon, joka on nyt aloittanut selvityksen asiasta.

”Yllätyimme siitä, että valtiollinen monopoliyhtiö voi toimia niin kuin Veikkaus on toiminut. Tilanne on monimutkainen, ja haluamme valituksen kautta selvittää, onko Veikkauksen toiminta Suomen lain ja sääntöjen mukaista”, ATG:n Suomen toiminnoista vastaava Mikael Bäcke perustelee.

”Selvitys saattaa viedä aikaa, joten olemme myös hakeneet tilapäistä ratkaisua, joka velvoittaisi Veikkauksen tiettyihin toimiin. Sellaista voi olla kuitenkin vaikea saada, joten toistaiseksi yritämme ylläpitää kumppanuuttamme Veikkauksen kanssa nykyiseen tapaan.”

Valituksessaan ATG kysyy kilpailu- ja kuluttajavirastolta viittä asiaa: Voiko Veikkaus lopettaa datan ja kuvan tarjoamisen ATG:lle niin kuin se on tehnyt, voiko Veikkaus rajoittaa suomalaisten pelaamista Ruotsin kohteisiin, voiko Veikkaus tehdä niin pitkiä sopimuksia alan toimijoiden kanssa ja niin pitkiä sponsorisopimuksia kuin se on tehnyt ja voiko se siirtää monopoliyhtiön nykyiset asiakkaansa uuteen lisenssimarkkinayhtiöön?

”Meidän nähdäksemme Veikkaus saisi silloin kilpailuhyödyn lisenssimarkkinassa”, Mikael Bäcke avaa viimeistä kohtaa.

Veikkauksesta vahvistetaan selvityspyynnön saapuminen, mutta kiistetään valituksen aiheellisuus.

”Olemme saaneet tänään KKV:ltä selvityspyynnön. Perehdymme siihen huolellisesti ja vastaamme annetun aikataulun mukaisesti. ATG:n KKV:lle esittämät väitteet asemamme väärinkäytöstä ovat käsittämättömiä ja täysin virheellisiä. Kiistämme ne ehdottomasti", Veikkauksen lakiasiainjohtaja Hanna Kyrki kommentoi.

Uutista päivitetty 13.6. klo 17.05: lisätty Veikkauksen kommentti.