Uusi amatöörivalmentajaliiga rantautuu kuluvana vuonna myös Ouluun. Kuva: AL 
Uutiset

Nordic Cupin kokonaiskilpailun ykköspalkinnot nousevat – uutena amatöörivalmentajien liiga

Stiina Ikonen

Pohjoisen ravialueella järjestettävät Nordic Cup -kilpasarjat saavat lämminveristen ja kylmäveristen osalta tänä vuonna kokonaiskilpailun ykköspalkintojen osalta korotuksen 4000 eurosta 5000 euroon.

Kylmäveristen ja lämminveristen Nordic Cup -kilpasarjat kantavat kuluvana vuonna nimeä TherMidas VET Nordic Cup 2021.

”Nordic Cup -kilpasarjoja on ajettu vuodesta 2014 alkaen pohjoisen ravialueen radoilla, ja kilpasarja on saanut hyvän vastaanoton valmentajien ja hevosenomistajien keskuudessa. Tulemme kehittämään Nordic Cup kilpasarjaa myös jatkossa”, kommentoi Pohjoinen Ravialue ry:n puheenjohtaja Auvo Moilanen.
Nordic Cupissa ravataan kylmäveristen ja lämminveristen osalta seitsemän osakilpailua molemmille roduille.

Pohjoisen kilpailutoiminta kehittyy tänä vuonna myös uudella amatöörivalmentajien liigalla. Liigaan voivat osallistua kaikki C-, S- ja J-valmentajalisenssin haltijat.
Se kilpaillaan heinä-syyskuussa Kajaanin, Oulun, Rovaniemen, Seinäjoen ja Tornion sekä Ylivieskan raviradoilla.
Pisteitä saa viiden parhaan joukkoon sijoittumisesta kaavalla 10-7-4-2-1.
Liigassa mukana olevat valmentajat voivat kartuttaa pistepottia useammalla kuin yhdellä hevosella.

Osallistumismaksu on 50 euroa per valmentaja. Pistelasku käynnistyy osallistumismaksun suorittamisen jälkeen. Tätä aiempia suorituksia ei huomioida.

Kaikki osallistumismaksut jaetaan liigan päättyessä niin, että voittaja saa 40 prosenttia, toinen 25 prosenttia ja niin edelleen. Tasapisteissä ratkaisee valmentajan liigastarteista keräämä kokonaisvoittosumma.
Royal Sulky -amatöörivalmentajaliigan voittaja palkitaan lisäksi valmennuskärryillä.