Suven Sametti on kolminkertainen ja hallitseva ravikuningatar.
Suven Sametti on kolminkertainen ja hallitseva ravikuningatar.Kuva: Anu Leppänen

Näkökulma: Kuninkuusravit on raviurheilun salpalinja

Kuninkuusravien vetovoiman ykköstekijä on suomenhevonen, kirjoittaa Sami Ketola.
Julkaistu

”Kuninkuusravit ovat kotimaisen raviurheilun kruununjalokivi”, lukee Hippoksen nettisivuilla. Kuninkuusraveja on järjestetty jo vuodesta 1924 lähtien, ja niiden historiallinen syvyys on uskomaton. Tätä arvokiveä kuljetellaan näytille vuosittain eri puolelle Suomea, ja raviradat pääsevät ulosmittaamaan Kunkkareiden kaupallisen hyödyn. Toki radat sen ansaitsevat vaivan palkaksi järjestämisen stressistä ja valtavasta työmäärästä.

Muut ravitapahtumat – Finlandia-Ajo ja jopa Solvallan Elitloppet – ovat henkineet laskevasta käyrästä yleisömäärien suhteen, mutta Kunkkarit tuntuu pitävän otteessaan.

Kuninkuusravien vetovoiman ykköstekijä on suomenhevonen ja sen keskeinen rooli itsenäisyyden ajan Suomessa. Suomenhevonen on kansallistunnetta herättävä isänmaallisuuden symboli sellaisellekin ihmiselle, joka ei varsinainen ravien suurkuluttaja tavallisessa arjessaan ole.

Toisena vetovoimatekijänä on jännittävä kilpailullisuus, jossa seppeleen kohtalo ratkeaa usein vasta pitkällä päätösmatkalla. Kilpailullisuus mahdollistuu ainoastaan riittävällä määrällä raveissa ympärivuotisesti kilpailevia suomenhevosia. Niitä ei voi ottaa Kunkkareihin lasivitriinistä, vaan suomenhevosia pitää hoitaa ja valmentaa hyvin joka päivä, satoi tai paistoi.

Jos Kuninkuusravien kilpailullisuuden vetovoima menetetään, ja se taantuu näytösluonteiseksi perinne-esitykseksi, on meidän huomattavasti vaikeampaa puolustaa raviurheilua nykyaikaisessa yhteiskunnassa, jossa eläimillä urheileminen on jatkuvan suurennuslasin alla. Kruununjalokivemme Kuninkuusravit on meidän salpalinjamme.

Kolmas Kunkkareiden vetovoimatekijä on tunteet, jotka muodostuvat ihmisten tarinoista hevosten takana. Näiden persoonallisten luontokappaleiden omistajat ja valmentajat ovat monesti hevostensa kaltaisia – outoja, keskellä metsää viihtyviä jääräpäitä, jotka vastailevat murteilla toimittajien kysymyksiin muutenkin kuin ammattilaiskliseillä. Tosiasia on myös, että ilman näitä haja-asutusalueiden ihmisiä meillä ei olisi Kuninkuusraveja.

Tuntuu, että suomenhevosen asema kotimaisen raviurheilun tärkeänä osana olisi tiedostettu viime aikoina muuallakin kuin juhlapuheissa ja tunteikkaassa nousuhumalassa Kunkkarien VIP-katsomossa.

Suomenhevostammoille on paremmin kilpailumahdollisuuksia kuin takavuosina. Loistava uudistus on ollut se, että on siirrytty kunkkariranking-järjestelmään. Rankingia ja KK25-lähtöjä on mielenkiintoista seurata. Me ravifriikit saamme seurata jo kevättalvesta asti, ketkä pääsevät 12 valjakon joukkoon.

Suosi suomalaista, hitaasti kypsyvää persoonallista otusta.

Enää 38 päivää Kuninkuusraveihin. Aion mennä Ouluun koko viikonlopuksi paikan päälle. Tule sinäkin. Ja jos mietit ravihevosen ostoa, älä mene sieltä, mistä aita on matalin. Suosi suomalaista, hitaasti kypsyvää persoonallista otusta.

Voit päästä Kunkkareihin. Voittajakehään.

Aiheeseen liittyvää

No stories found.
logo
Hevosurheilu
www.hevosurheilu.fi