Crown vauhdissa Solvallan Nelivuotiseliitissä viime vuonna Erik Adielssonin ajamana. Mikkelissä oriin rattailla nähdään Ulf Olsson.
Crown vauhdissa Solvallan Nelivuotiseliitissä viime vuonna Erik Adielssonin ajamana. Mikkelissä oriin rattailla nähdään Ulf Olsson.Kuva: Anu Leppänen.

Redénin tallilla kaksi loistosprintteriä St Micheliin – "Paras ominaisuus ääretön nopeus"

Daniel Redén kuuluu St Michelin vakiovieraisiin. Tämän vuoden kisassa tallin värejä puolustavat Crown ja Double Deceiver, jotka ovat parhaimmillaan juuri mailin matkalla.
Julkaistu

Crown saapuu Suomeen ensimmäistä kertaa. Double Deceiver kilpaili Vermossa Finlandia-Ajossa toukokuussa. Crown on 5-vuotias jenkkiori, joka tuli Redénin valmennukseen viime vuoden alussa.

”Hevosen paras ominaisuus on ääretön nopeus. Mielestäni Crown on parhaimmillaan, kun se saa selkäreissun. Kun siitä pääsee kääntämään kiriin, nopeutta löytyy. Hyvä loppukiri on myös hevosen parhaita puolia”, Redénin tallin kakkosmies Martin P Djuse kertoo.

Chapter Sevenin poika Crown on läpikotaisin siniverinen ja pohjoismainen emän puolelta. Kolmas emä on Emilie Cas El (Garland Lobell) ja emän emä, Stuteri Kempin kasvattama jenkkitamma Fabulous Kemp (Yankee Glide) vaikuttaa nykyään Journey Hästar Ab:n omistuksessa Suomessa.

Emä Amour Heiress (Cantab Hall) kuuluu Amerikan ruotsalaiskasvattaja Stefan Balazsin tammakaartiin. Crownin veli Periculum (Muscle Hill) kilpaili vuoden 2023 Redéniltä Ruotsista ja poikkesi Vermossakin. Se oli kolmas Glenn Kosmos Memorialissa, jonka voitti Denver Gio. Viime vuonna Periculum oli reilun 800 000 taalan tienesteillä USA:n eniten ansainnut vanhempi ori. Tänä vuonna se on voittanut molemmat starttinsa ja tili on karttunut 152 980 USD.

Ori Crown kilpaili USA:ssa kaksi kautta Marcus Melanderilla. SRF Stable hankki sen 250 000 dollarilla Lexingtonista 2021. Se starttasi 2-vuotiaana 9 kertaa totosijoin 4-3-0 ja aloitti neljän voiton putkella. 3-vuotiskauden 11 kisaa toivat sijoitukset 1-2-3. Paras aika 09,4 tuotti vitossijan Tactical Approachin voittamassa Bluegrass Series -lähdössä, joka jäi Crownin viimeiseksi USA:ssa.

Crown aloitti 4-vuotiaana Redénin tallista huhtikuussa 2024. Elitloppet-viikonlopun 4-vuotiseliitissä Crown taisteli tiukasti voitosta ja oli kakkonen ajalla 09,3a/1640 metriä. Devilish Hill voitti kaulan mitalla ja samalla ajalla. Kakkossija tuli myös Oslo GP-päivän 4-vuotislähdöstä.

Seuraavaksi oli vuorossa Crownin päätähtäin. Halmstadin Sprintermästarenissa se oli karsinnan kakkonen. Erik Adielsson hyppäsi kyytiin, ja Crown kiri 1,2 miljoonan kruunun voittoon ajalla 10,3a/1609 metriä.

”Crown näytti Halmstadissa todellisen luokkansa, ja miten hyvä sprintteri se on. Sprintermästaren-kisan voittajat ovat aina olleet huippuhevosia”, Martin Djuse korostaa.

Joulukuussa Crown suuntasi Pariisiin. Se kilpaili 4-vuotiaiden Criterium Continentalissa ja nappasi komean kolmossijan ajalla 10,0a/2100 metriä. Keep Going ja East Asia olivat edellä.

”Yksi kovimmista juoksuista oli Vincennesissä joulukuussa. Se sijoittui Criterium Continentalissa kolmanneksi ja osoitti kuuluvansa ihan parhaiden joukkoon ikäluokassaan Euroopassa. Siinä saimme myös kokemusta matkustamisesta. Crown näytti, että se viihtyy reissussa, joten uskon, että matka Mikkeliin sujuu hyvin.”

Tänä vuonna Crown on kilpaillut kolme kertaa. Se voitti Oslo GP-päivän 4–5-vuotiaiden Europamatch-lähdön. Viimeisin kilpailu oli myös Norjassa, mutta Jarlsbergissa Crown jäi viidenneksi.

”Sillä on tänä vuonna ajettu täysiä matkoja, ja on tosi mielenkiintoista nähdä, kun Mikkelissä ajetaan maili. Bjerkessä toissa kerralla tuli voitto hienoon tyyliin. Jarlsbergissä viimeksi se joutui kiertämään viimeisen kierroksen kolmatta rataa, eikä se ole Crownin juttu.”

Double Deceiver
Daniel Redén ajaa St Michelissä Double Deceiveriä itse.Kuva: Anu Leppänen

Ruuna Double Deceiver on 6-vuotias Cantab Hallin poika. Se kilpaili nuorena Amerikan kovissa lähdöissä. Ruunan ennätys 08,6 on voittotulos 3-vuotiaiden Kentucky Championship Series -lähdössä Lexingtonissa.

Stall Zet osti Double Deceiverin vuoden 2022 lopulla Harrisburgin Mixed Salesta 500 000 dollarilla. Yksivuotiaana Lexingtonissa sen hinta oli vaatimaton. Vuoden 2023 Hambo-voittaja Tactical Approachin veli maksoi 17 000 dollaria syksyllä 2020.

Double Deceiver aloitti Ruotsissa Redénin valmennuksesta voitokkaasti vuonna 2023. Tämä vuosi alkoi kahdella Solvallan voitolla. Niiden jälkeen Double Deceiver saapui Finlandia-Ajoon, jossa tuli vitossija.

”Olimme ihan tyytyväisiä Double Deceiverin esitykseen Vermossa. Vastus oli kova. Ja menestyminen olisi vaatinut juoksulta oikein hyvää onnistumista”, Martin Djuse kertoo.

Vermon jälkeen haettiin Elitloppet-paikkaa Prinssi Danielin lähdöstä Gävlessä, mutta ruuna jäi kolmanneksi. Se oli ehkä onni, sillä Double Deceiver juoksi Elitloppet-lauantaina Sweden Cupissa.

”Gävlen kolmossija oli myös ihan okei. Sen jälkeen hevonen teki kaksi loistavaa suoritusta Sweden Cupissa ja voitti karsinnan ja finaalin. Hevonen oli parempi Solvallassa kuin aikaisemmissa starteissa.”

Sweden Cupin menestyksen jälkeen Double Deceiver palasi radoille kuukauden kuluttua. Rättvikin juhannusraveista tuli kolmossija.

”Rättvikin esitys oli myös hyvä. Hevonen joutui menemään pitkään kolmatta rataa ja kesti hyvin kolmanneksi. 2100 metriä ei ole sen paras matka, mutta se meni senkin 10-aikaan. Hevonen ei ole yhtä hyvä täydellä matkalla, lyhyet matkat ovat sen mieleen.”  

”Rättvikin jälkeen olemme voineet treenata ihan normaalisti ja juuri niin kuin olemme halunneet. Uskon, että se tekee jälleen hyvän juoksun tulevana sunnuntaina.”

”On vaikea arvioida, minkä ajan Double Deceiver pystyy Mikkelissä menemään. Solvallassa se ravasi Sweden Cupissa 09,4a, ja varmaan se ainakin siihen tuloksen pystyy. Kunto on ainakin hyvä.”

”Kuskien kanssa toimimme niin, että Daniel (Redén) ajaa Double Deceiveriä, koska hän kuuluu myös hevosen omistajiin. Ulf Ohlsson tulee ajamaan Crownia.”

Kaksi voittoa ja kakkonen

Daniel Redén oli ensimmäisen kerran St Michelissä vuonna 2013, jolloin Shaq Is Back sijoittui seitsemänneksi.

Heavy Sound vuonna 2018 ja Don Fanucci Zet 2024 ovat Redénin voittajat. Hail Mary oli Redéniltä kakkonen 2023.

Aiheeseen liittyvää

No stories found.
logo
Hevosurheilu
www.hevosurheilu.fi