Timo Toiviaisen valmentama ja Tapio Perttusen ajama Adrienne's Ami on perjantai-illan avainhevosia.
Timo Toiviaisen valmentama ja Tapio Perttusen ajama Adrienne's Ami on perjantai-illan avainhevosia.Kuva: Jarno Unkuri

Hevosurheilun Toto4-ideavihje Kouvola: Perjantai-illan nelkku voi maksaa hyvin

Julkaistu

Kouvolan Toto4-peli tarjoaa mukavan näköisen haasteen. Suurella todennäköisyydellä voittavat hevoset puuttuvat rivistä. Ideasysteemiin otetaan mukaan liian vähän pelattuja hevosia sieltä täältä.  

Avauskohteessa Teppana on liikaa pelattu. Marras-joulukuussa hienosti mennyt ruuna kohtaa nyt eri tason hevosia, mitä se on tottunut kohtaamaan. 30-tuntumassa oleva tulos tuskin riittää tässä kärkisijaan. Lisäksi Teppana ei näyttänyt viimeksi ennen lähtöä ihan sellaiselta kuin aiemmin. Startissa se laukkasi keulasta maalisuoran alussa.

Ideasysteemin otetaan jättiyllättäjä Sarinan Sanni, joka ryntäsi viimeksi laukalle maalisuoran alussa neljänneltä sijalta.

Päätöskohteessa Adrienne’s Ami vetänee keulassa vauhdilla. Ainakin War Child kiinnostaa siinä. Se oli tekemässä tauolta asiallista juoksua, kunnes laukkasi maalisuoralla. Lähtöpaikka on tasaiselle avaajalle sopiva. Talvi on War Childin aikaa, vaikka kunnon talvea ainakaan eteläiseen Suomeen ei ole tullutkaan.

Aiheeseen liittyvää

No stories found.
logo
Hevosurheilu
www.hevosurheilu.fi