Hevosurheilun Toto75-ideavihje Jyväskylä: Sisulla kierros käyntiin
Jarno Kallionpää uskoo omansa mahdollisuuksiin. Henriette Sisu on myös näyttänyt vireensä olevan tällä hetkellä rautaa.
Henriette Sisu haki viimeksi avauksen jälkeen keulapaikan haltuunsa, josta se hallitsi loppumatkan tapahtumia vakuuttavasti. Myös aikaisemmissa kisoissa tamma on vaikeilta lähtöpaikoilta tehnyt kelpo suorituksia.
Tänään on paikka loistaa. Patri Filatoff tuntee ajokkinsa, mistä on ainakin pieni etu moneen muuhun nähden. Lisäksi hevoselle suunnitellaan toista kertaa jenkkikärryjä perään.
"Ensimmäisen kokeilun jälkeen tamman kaarrejuoksu on parantunut", Kallionpää muistuttaa. “Siksi suunniteltiin lauantain kisaan uutta yritystä, ja jenkkikärryistä voisi olla apua. Lisäksi hevoselle meinattiin laittaa vetolaput. Uskon tamman pystyvän hyvään suoritukseen ja hyvään sijoitukseen.”
Vastassa on muutama todella kova hevonen, mutta esimerkiksi Infinito on sairastumisen jälkeen täysi arvoitus. Surprise Daisy puolestaan voi kärsiä ihan ratkaisevasti lähtöpaikasta. Henriette Sisu jää tasaisessa avauskohteessa ideavarmaksi.
Rahajamatch on kierroksen toinen luottohevonen. Muissa kohteissa suosikit saavat varmistuksia rinnalleen.
Hevosurheilun Toto75-ideasysteemi Jyväskylä
Toto75-1: 6 Henriette Sisu (1, 12)
Toto75-2: 7, 3, 1, 5, 6, 9, 4, 10, 8, 2 (7, 3)
Toto75-3: 4 Rahajamatch (5, 8)
Toto75-4: 4, 10, 2, 7 (9, 5)
Toto75-5: 7, 4 (11, 2)
Toto75-6: 2, 3, 9 (10, 1)
Toto75-7: 3, 1 (11, 10)
1 x 10 x 1 x 4 x 2 x 3 x 2 = 480 riviä – 24,00 euroa 0,05 euron peruspanoksella