Golden Jang, ohjastaja Senja Kopalainen ja valmentaja Anni Niemelä juhlivat ponilähdön voittoa.
Golden Jang, ohjastaja Senja Kopalainen ja valmentaja Anni Niemelä juhlivat ponilähdön voittoa.Kuva: Anu Leppänen

Golden Jangille kultaa ponien Tammer-ajossa

Tampereen Teivo avasi helteiset lauantairavinsa A-kategorian ponien 2100 metrin Tammer-ajolla, jonka volttauspaikalle kokoontui yhdeksän valjakkoa.
Julkaistu

Golden Jang, ohjaksissaan Senja Kopalainen, lähti liikkeelle 80 metrin takamatkalta. Keulapaikan lähdössä otti Silja Purasen ohjastama Niittykorven Pocahontas, jonka nimiin ensimmäinen väliaikakin tuli. Golden Jang teki kuitenkin koko ajan tasaista nousua kohti keulaa ja ottikin johtopaikan itselleen, kun tultiin ensimmäisen kerran maalisuoralle. Viimeinen kierros mentiin eteenpäin Kopalaisen ja Golden Jangin määräämään tahtiin. Nimi oli enne, sillä Golden Jan ylitti maaliviivan ensimmäisenä ja sai Tammer-ajosta kultaa. 

”Poni lähti hyvin liikkeelle ja ensimmäinen kierros oli hyvä, mutta kärkeen päästyään se vähän hiljensi. Se oli kuitenkin tosi, tosi, hyvä tänään!” Kopalainen totesi 9-vuotiaasta ruunasta. ”Tällä on hyvä tyyli mennä ja muutenkin on kiva ajettava”, Kopalainen sanoin Anni Niemelän valmennettavasta, joka otti kauden neljännestä startista kauden ensimmäisen voiton.

Aiheeseen liittyvää

No stories found.
logo
Hevosurheilu
www.hevosurheilu.fi