Oulu Expressin kakkonen iski kultakantaan – ”Alusta asti todella lahjakas hevonen”
Jarmo Saarelan ohjastama Phantom Opera otti reipasvauhtisessa kiihdytyksessä vetotyöt hoitaakseen. Matkalla 3-vuotias sai ottaa vauhtia pois, eikä toissa viikolla Oulu Expressin finaalissa yllätyskakkoseksi yltäneellä ollut vaikeuksia hallita kisaa perille asti 11,5-kyytisessä lopetuksessa.
”Alkukesästä hevonen tuli kipeäksi ja meni aikaa hukkaan. Toivotaan, että siitä tuli lopulta positiivinen tauko: päästiin lisää treenaamaan ja nyt ollaan nousukunnossa. Phantom Opera on ollut alusta asti todella lahjakas hevonen. Sen tekeminen oli lapsellista alkuun, että jäi 2-vuotiaana niin sanotusti rahaa saamatta, mutta hevonen menee nyt hyvin, että ollaan iloisia tästä”, Timo Korvenheimo puheli voittajahaastattelussa.
Kakkostaisto oli tosi tasainen. Ulkoa puhurin lailla kirinyt Massimo Hoist ehti hopealle ennen johtavaa seurannutta Cupido Comboa.
Tammojen vastaava lähtö päättyi supersuosikin taustavoimien juhliin. Hannu-Pekka Korven valmentama Ava Di Alessia ei joutunut matkalla liiaksi rehkimään ja Hannu Torvisen ajokki irtosi maalisuoralla todella helposti muista.
”Ikuinen kakkonen” Carla Combo otti kauden neljännen hopeasijansa Ava Di Alessian jälkeen.
Lue Seinäjoen raveista lisää 7.9. Hevosurheilusta. Tilaajana voit lukea raportin jo 6.9. verkossa.
Tilaa Hevosurheilu tästä linkistä!
Toto5-voittajat, peliosuus ja rivin arvo
T5-1: 14 Xet Diablo, 32 %, 2,89 euroa
T5-2: 3 Sultan Maharajah, 42 %, 4,25 e
T5-3: 5 Ava Di Alessia, 86 %, 4,46 e
T5-4: 5 Isosalon Se, 27 %, 5,43 e
T5-5: 2 Phantom Opera, 23 %, 6,16 e
Vaihto: 77 778,08 euroa