Hevosurheilun kansikuvahevonen on Star Photo S.
Hevosurheilun kansikuvahevonen on Star Photo S.Kuva: Anu Leppänen

Kuukauden hevonen Star Photo S kurkottaa kohti avoimia lähtöjä – Hevosurheilu on ilmestynyt

Keskiviikon numerossa esitellään maaliskuun Kuukauden hevosena kuuden peräkkäisen ykkössijan Star Photo S. 3-vuotiaiden lämminveristen esittelyissä vuorossa ovat Varsinais-Suomen, Satakunnan ja Kanta-Hämeen varsat.
Julkaistu

Vastustajilleen liian ketteräksi osoittautuneen Star Photo S:n suomalaiselämä alkoi vuosi sitten. Verkkohuutokaupan sisäänhuudoista ruunan hoksannut Matias Salo oli nähnyt joitakin sen Ruotsin lähdöistä. Positiivinen mielikuva sai tarttumaan asiaan tarkemmin.

”Ajattelin, että katsonpa piruuttani vielä tarkempaan tuon hevosen. Katsoin kaikki sen 17 lähtöä. Minulla oli sekkari kädessä ja kellottelin sitä”, Salo kertoo alkusysäyksestä.

Siitä hetkestä on tultu pitkä matka huhtikuun alkuun, jolloin alla on prameaksi venähtänyt voittoputki ja suunnitelmat siintävät jo kokeilla rahkeiden riittävyyttä avoimella tasolla. Salon tallissa vertailukohtia sieltä riittää.

”Meillä on viime vuosina treenattu monta hevosta avoimiin sarjoihin ja on tullut tietynlainen tunne, onko divisioonissa niin paljon eroa. Minun ajatuksissani tämän tyyppinen hevonen menee meillä jo samaan koriin kuin se, jolla on jo se isompi voittosumma”, Salo arvottaa.

Kolmevuotiaiden esittelyistä vuorossa ovat Varsinais-Suomen, Kanta-Hämeen ja Satakunnan varsat. Harri Koivusella treenaa muiden muassa Derby-voittaja Crepe Matchin kiinnostava veli Stonecapes Yoda, jota valmentaja kehaisee kaikin puolin kivaksi hevoseksi.

Lähikuvajutussa tutustutaan kajaanilaiseen Anne Turuseen, joka on panostanut starttikuntoisiin kimppahevosiin. Fellaini Zetillä ensimmäisen Toto75-voiton saavuttanut Turunen ei vieroksu pitkiäkään kilpailumatkoja. Mitkä ovat Turusen tavoitteet nyt?

Kunta- ja aluevaalit lähestyvät. Hevosurheilu kysyi suurimmilta puolueilta, miten ne näkevät hevosen ja hevoselinkeinon roolin alueilla ja kunnissa.

Neuvontajutussa keskitytään tällä kertaa puikkoluuhun, joka on erityisen altis vammoille, mutta vammat ovat yleensä hyväennusteisia. Hevosten ortopediaan erikoistunut erikoiseläinlääkäri Mari Vettenranta valottaa, mikä puikkoluussa on huomionarvioista.

Irtonumeromyyntiin Hevosurheilu tulee torstaisin, mutta heti pääset lukemaan näköislehden verkossa tekemällä digitilauksen. Painetun lehden saat kotiin ilmestymispäivänä keskiviikkoisin. Digipalvelut sisältyvät painetun lehden kaikkiin tilauksiin lukuun ottamatta 100 vuoden lehtiarkistoa, joka on kestotilaajien etu.

Tilaa Hevosurheilu tästä osoitteesta: https://kauppa.hevosurheilu.fi/hevosurheilulehti/

Hevosurheilun kansikuvahevonen on Star Photo S.
Star Photo S on sähäkkä ja liukas – "Funtsin sanonko, mihin olen ajatellut sen seuraavaksi ilmoittaa"
Hevosurheilun kansikuvahevonen on Star Photo S.
Eragonilla on eläkeura hyväntekijänä – "Nautitaan hevosen liikkeestä, rytmisyydestä ja luonnosta"

Aiheeseen liittyvää

No stories found.
logo
Hevosurheilu
www.hevosurheilu.fi