Lozano di Quattron takaa löytyy sekä Finlandia-kokemusta että nuorta voimaa, myös Clarissa ja Mellby Jinx huippukunnossa
Tällä kaudella Lozano di Quattro on kilpaillut kaksi kertaa. Viimeksi se kiri hurjaa vauhtia ja oli toinen, Double Deceiver voitti. Pelle Eriksson väläytteli jo silloin haluavansa ajaa Finlandia-Ajossa. Vermo vastasi huutoon nopeasti, sillä monet muutkin suurkilpailujärjestäjät olivat Lozanon kintereillä.
Erikssonin valmentama Davidia Hanover voitti Finlandia-Ajon vuonna 1986 Jorma Kontion ajamana. Jos Hambon kolme kertaa voittaneella Erikssonilla on kokemusta, niin ohjastaja Tobias J Gustafsson on harvemmin nähty kansainvälisissä kisoissa. Mantorpin valmentaja Gustafsson on ajanut viime ja toissa vuonna alle 100 starttia kilpaa.
Hyvä puoli on, että Gustafsson, 43, on ajanut kaikki Lozano di Quattron startit. Hän kilpailee ensimmäisen kerran Suomessa.
”Lozano on kyllä hieno hevonen, se meni viime vuonna 09,9-tuloksen kaksi kertaa. Siitä se varmasti pystyy pudottamaan vielä jonkin verran. Emme kuitenkaan ole kilpailleet tällaisia hevosia vastaan kuin nyt on Vermossa. Double Deceiver on varmaan suosikki, mutta haastoimme sen hyvin viime kerralla”, Gustafsson sanoo.
”Olisi aivan mahtavaa päästä Elitloppetiin, mutta ajetaan Finlandia-Ajo ensin. Malin (Kullberg, eläinlääkäri) kävi hevosen läpi, ja kaikki on kunnossa.”
Daniel Wäjerstenin valmentama Mellby Jinx on tottunut Suomen matkaaja.
Vermon lisäksi myös Mikkeli on Mellby Jinxille tuttu rata. Valmentaja Daniel Wäjerstenkin tietää, miten Suomessa menestytään. Hän kävi voittamassa Seinäjoki Racen toistamiseen Borups Victoryllä pari viikkoa sitten.
Vuoden 2023 kesällä Mellby Jinx nähtiin Mikkelissä, jossa se oli neljäs. Viime vuonna Finlandiassa tuli nelossija ja St Michelissä kolmonen.
”Mellby Jinx teki viime vuonna huippukauden. Jos yhden lähdön nostaa esiin, kyllä se oli kotiradan Sundsvall Open Trot. Hevonen oli siinä toinen ja teki fantastisen juoksun. Kotiradalla olisi ollut hienoa voittaa, mutta hävisimme vain Francesco Zetille”, Wäjersten sanoo.
”Tämän vuoden molemmissa starteissa Mellby Jinx on ollut tosi hyvä. Toki se meni vielä eteenpäin Solvallan kisaan, kun se oli kauden toinen kilpailu.”
Ruuna on valmentajansa mukaan ihanteellinen kilpahevonen.
”Sillä on pelkästään hienoja ominaisuuksia. Se on oikein starttinopea, mutta se jaksaa myös mennä ja on voittanut lähtöjä kaikilta juoksupaikoilta.”
”Finlandia-Ajo on jälleen hienotasoinen. Mukana on monta huippuhevosta. Juoksunkulku ratkaisee. Elitloppet ei ole ainakaan vielä suunnitelmissa, ajetaan lähtö kerrallaan. Mutta Finlandian voittaja saa kutsun Elitloppetiin, katsotaan.”
Alessandro Gocciadoron hevoset ovat Finlandia-Ajon vakiovieraita. Anu Niskasen hoitohevonen Clarissa on tämän vuoden osallistuja.
Tällä kaudella Clarissa on kilpaillut vain kerran. Maaliskuun lopulla se laukkasi Diamantstoetissa, jonka voitti Betting Pacer.
”Uskon, että Solvallan laukka johtui siitä, että Clarissan maha oli kipeä. Siitä otettiin verikokeet lähdön jälkeen, kun se oli vähän vaisu. Maha on nyt hoidettu kuntoon”, Anu Niskanen kertoo.
”Tammaa on päästy hoidon jälkeen ajamaan normaalisti. Tällä viikolla keskiviikkona viimeistellään Vermoa varten tutun kaavan mukaisesti. Clarissa menee ensin reippaan lämmityksen, sen jälkeen ajetaan kuusi vetoa hiittisuoralla.”
Hoitajan mukaan Clarissa on huippukunnossa rehti peli ja hyvä ajaa.
“Aina on hienoa palata kotimaahan. Fiilis on tosi hyvä, kun saan tuoda näytettäväksi minun tämän hetken parhaan hevoseni. Suomalaisille hoitajille Finlandia-Ajo on varmaan se ykkösjuttu.”
Niskanen lähtee hevosten kanssa kohti Suomea torstai-iltana.
”Meillä on jo lauantaina Ete Jet startissa tammalähdössä. Sunnuntaina juoksee kolme hevosta, joten ihan kunnon työreissu on tiedossa. Hevoset majoittuvat Lepistön Hannan talliin Haimooseen.”
Clarissa kilpaili nuoruusvuodet pääosin syntymämaassaan Italiassa ja voitti 3-vuotiaana tammojen Orsi Mangellin. Exploit Cafin tytär seppelöitiin tammojen Euroopan mestariksi viime vuoden elokuussa Solvallassa.