Enon Vilppi saapui seremonipaikalle iloisen porukan kera.
Enon Vilppi saapui seremonipaikalle iloisen porukan kera.Mia Mäki-Maunus

Pitkä kuiva kausi on ohitse - "Ei näin hienoa hevosta olekaan"

Kaustisen kovin kylmäverivoltti sekoitti sopivasti pakkaa kuninkuusravien alla. Enon Vilppi osoitti, ettei kovakuntoiselle oriille kolme kierrostakaan ole ongelma.
Julkaistu

Enon Vilppi räjäytti monen yllätykseksi 2. ulkoa omille teilleen kylmäveristen päälähdössä. Keulassa juoksi suosikki Suvelan Rinssi ja kirissä niskaan hengitti kakkossuosikki Nyland, mutta Enon Vilppi ei jäänyt seurustelemaan kavereiden kanssa. Se teki loppukaarteessa eroa muihin, jonka jälkeen maalisuora oli Enon Vilpin ja ohjastaja Markku Hietasen tyylittelyä.

"Oriin kanssa on selissä ajettu kauan ja nyt hevonen oli sellainen kuin pitikin. Enon Vilpin nousu on ollut hienoa ja se kasvanut siihen, että nyt ori osaa myös voittaa. Hieno homma, että tänään onnistuttiin", Markku Hietanen kiitteli.

Katja Luoma ja Jari Autio ottivat yleisönsä matkalla seremoniapaikalle. Elävästä sananparrestaan tunnettu Autio oli nappionnistumisesta onnellinen, ja sisällä myllersi.

"Pitkä työ on takana", Autio kommentoi. "Enon Vilpin kanssa on meillä tehty töitä kuusi vuotta ja sitä ennen muualla. Nyt ollaan tässä pisteessä. Ei näin hienoa hevosta olekaan."

Enon Vilppi teki 3120 metrin volttilähdössä tuloksen 25,4, eikä 20 metriä kauempaa lähtenyt Nyland pystynyt 25,1-ajallaan haastamaan. Hissun Feeniks kiri pronssille ohi keulan Suvelan Rinssin. Taistelu kuninkuusravipisteistä jatkuu tiukkana, ja jollekin uudelle nimelle saattaa avautua tie kuninkuusraveihin vaikka pistepotti ei olisikaan kovin kummoinen.

Festivaali-ajon ykkönen oli alussa hapuillut ja hännille pakittanut From the Mine. Ruotsalaisvieras täräytti ohi ylivauhtia vetäneen kärjen.

Lue lisää Kavioliiga-raveista Hevosurheilun keskiviikon lehdestä

Oletko jo tilaaja?

Toto75-voittajat, peliosuus ja rivin arvo:

Toto75-1: 3 Eventful Swamp, 40 %, 0,62 €

Toto75-2: 4 Erehys, 2 %, 41,03 €

Toto75-3: 12 Gogobet Sisu, 38 %, 61,92 €

Toto75-4: 6 Bond Eagle, 56 %, 79,10 €

Toto75-5: 10 Enon Vilppi, 11 %, 402,28 €

Toto75-6: 5 Hiipeli, 23 %, 754,90 €

Toto75-7: 7 From the Mine, 14 %, 4 367,68 €

7 oikein - 4 367,68 €

6 oikein - 16,06 €

5 oikein - 1,78 €

Aiheeseen liittyvää

No stories found.
logo
Hevosurheilu
www.hevosurheilu.fi