Terno Grönstrand korostaa oman aktiivisuuden merkitystä ajokkien hankinnassa.
Terno Grönstrand korostaa oman aktiivisuuden merkitystä ajokkien hankinnassa.Kuva: Suomen Hippoksen kuvapankki / Juho Hämäläinen

Salamakypärät jatkuu ennätystasaisena - neljän kärki pisteen sisällä

Julkaistu

Forssan lauantain osalähtöön lähtevät jaetulta piikkipaikalta Terno Grönstrand ja Niko Huuskola.

Terno Grönstrand on tyytyväinen omaan aloitukseensa kisassa.

”Voittanut en ole kertaakaan, mutta pari kakkosta on tullut ja viidettä sijaa huonommin ei ole mennyt. Olen koittanut ajaa valmentajien ja omistajien toiveiden mukaan, ja mikä tärkeintä, he ovat olleet tyytyväisiä”, Terno Grönstrand summaa.

”Meillä on kiva ja tosi tasainen porukka eikä ketään sellaista, joka saisi aina parhaat ajokit, niin kuin muutamana aikaisempana vuotena kävi. Se näkyy pistetilanteessa ja tekee kisan jännittäväksi.”

”Itse koitan olla aktiivinen ja alan kartoittaa sopivia ajokkeja seuraavaan lähtöön heti, kun edellinen on ajettu. Vaikkei se toisi ajokkia sillä kertaa, se saattaa poikia ajotehtäviä tulevaisuuteen”, Grönstrand tietää.

Lauantain osalähdössä hän ajaa Sapphiraa. ”Paikka on paha, mutta hevonen hyvä ja tulee osaavista käsistä. Hyvää sijoitusta lähdetään hakemaan.”

”Kokonaiskisan voitto olisi aika kova juttu. Jo Timo Nurmoksen ajajakisan voitto oli sellainen, ettei sitä meinaa vielä oikein tajuta”, Terno Grönstrand huokaa.

logo
Hevosurheilu
www.hevosurheilu.fi