Antti Ojanperä paljastaa Combat Fighterin taktiikan ja viime hetken odotukset – "Taktiikan suhteen ei ole mitään epäselvää"
Finlandia-Ajo kruunaa tulevan viikonlopun, ja huippulähtö on samalla Toto75-pelin päätöskohde. Antti Ojanperän valmentama Combat Fighter on ennakkospekulaatioissa rankattu keskikastiin tai häntäpäähän, mutta valmentaja lähtee Vermoon sotakirveet teroitettuina.
"Oulun startti teki hevoselle hyvää", Ojanperä aloittaa. "Suorituksena siihen starttiin ei kannata kiinnittää huomiota. Jo viime syksynä tuli mieleen ajatus, että tämän hevosen kanssa haluamme olla mukana Finlandia-Ajossa. Nyt se päivä on edessä ja luotan hevoseen. Kävin keskiviikkona ajamassa sillä, ja Combat Fighter oli treenissä virkeä poika. Se oli terävän tuntuinen, ja siltä pitää odottaa sunnuntaina huippusuoritusta."
Ari Moilanen hyppää Combat Fighterin kyytiin. Vihdin pumpulisormi voitti Bret Bokolla vuoden 2015 Finlandia-Ajon keulasta. Ojanperä vakuuttaa, että Moilanen saa yrittää samalla taktiikalla menestystä myös tänä vuonna.
"Taktiikan suhteen ei ole mitään epäselvää, yritämme ajaa Finlandia-Ajon keulasta", Ojanperä lataa. "Laitamme sellaiset varusteet, että Combat Fighter on mahdollisimman nopea. Uskon, että Combat Fighter lähtee riittävän kovaa, eikä ketään päästetä edelle. Mielestäni lähdössä ei yksinkertaisesti ole sellaista hevosta, jolle olisi mitään syytä antaa kärkipaikkaa pois mailin matkalla. Pienet asiat ratkaisevat, mutta Combat Fighter pystyy menestymään", Ojanperä päättää.