Mediassa viime maanantaina esillä ollut Suomen Hippoksen suunnitelma jakaa maakuntaradat A- ja B-luokan radoiksi aiheutti monenlaisia tunteita Pilvenmäen ja Forssan seudun hevosväen keskuudessa. Ja nuo tunteet eivät olleet positiivisia.
Tässä kirjoituksessa ei oteta kantaa Hippoksen esitykseen kokonaisuutena, eikä käsitellä muiden yksittäisten ratojen kuin Pilvenmäen tilannetta. Me pilvenmäkeläiset haluamme nostaa esiin mittareita ja näkökulmia, joiden perusteella suunnitelma Pilvenmäen pudottamisesta B-luokan raviradaksi ihmetyttää.
Ensinnäkin: Hevosurheilu ja ravit ovat merkittävä työllistäjä Forssan seudulla, ja hevosala tunnistetaan alueellamme merkittävänä toimialana, joka tarjoaa työpaikkoja ja luo hyvinvointia alueen ihmisille. Yksin Pilvenmäellä on noin 20 valmennustallia. Ja mikä olennaista, ne kaikki ovat yksityisessä omistuksessa. Raviradan alueella asuu 130–150 hevosta. Siihen päälle tulee iso joukko Forssan seudun ammatti- ja harrastajavalmentajia, muun muassa tammelalainen Tapio Mäki-Tulokas ja ypäjäläiset Sanna Kiiski sekä Petra Koivulahti.
Toiseksi: Kuten useat alan sisällä tehdyt selvitykset osoittavat, lähtöjen täyttöaste Pilvenmäellä on huippuluokkaa. Hevosrikkaat ja siten vedonlyönnin näkökulmasta mielenkiintoiset lähdöt ovat ymmärtääksemme entistä tärkeämmässä roolissa, kun pelimarkkina vapautuu ja raviurheilun on Hippos ATG:n johdolla tuotettava itse entistä suurempi osa rahoituksestaan. Täydet ja urheilullisesti laadukkaat ravilähdöt ovat parhaita pelikohteita. Forssan seudulla on aina ollut aktiivista totopeliväkeä. Pilvenmäen radalla on ollut hyvä ymmärrys, ja on jatkossakin siitä, millaista kilpailutoimintaa tulee järjestää, jotta se kiinnostaa totopelaajia.
Kolmanneksi: Forssaan on lyhyt matka kaikista Etelä-Suomen isoista kaupungeista. Pilvenmäen raveihin on alle 150 kilometrin ajomatka pääkaupunkiseudulta, Turusta, Tampereelta, Porista ja Lahdesta. Nykyisillä polttoaineiden hinnoilla monen etenkin harrastajan kynnys lähteä kilpailemaan kauemmaksi on kasvanut.
B-lisenssiradaksi pudottaminen tarkoittaisi mediatietojen mukaan varmuudella ainakin toimintatukia rajua leikkausta. Pilvenmäeltä on jo muutenkin kahdessa vuodessa leikattu tukea noin 116 000 eurolla. Pahimmat kauhukuvat kertovat, että vuonna 2028 leikkaus olisi tähän vuoteen verrattuna yli 150 000 euroa. Tuen raju pieneneminen tarkoittaisi myös kilpailupäivien vähenemistä entisestään. Joidenkin arvioiden mukaan B-kastiin putoaminen tietää joillekin radoille toiminnan loppumista.
Pelkästään yllä mainituilla perusteilla emme ymmärrä, mihin pohjautuen Pilvenmäkeä oltaisiin pudottamassa B-lisenssiradaksi.
Anssi Nurminen
Niina Tapani
Antti Veteläinen
Marjo Lindström
Elina Leinonen
Veikko Leinonen
Sipi Erkkilä
Robert Wesslin
Tapio Mäki-Tulokas
Petra Koivulahti
Sanna Kiiski
Tanja Goman
Ville Mäkelä
Mikael Hämäläinen
Kati Mustamo
Anniina Tuominen
Henna Haavisto
Niina Mäkinen
Maija Ringvall
Jasmiina Mäkimattila
Mari Kukkonen
Elina Jurvanen