Jukka Vepsäläinen 60 vuotta: hevosenomistaja, hevoskasvattaja ja hevosvalokuvaaja
Hevosurheilun juttusarjassa kerrotaan elämän muuttaneista hevosista. Jos 17.6. 60 vuotta täyttävältä Jukka Vepsäläiseltä kysyttäisiin sellaista, se olisi eittämättä Bowler Li.
Jukka sekä Sirkku ja Matti Soini päättivät talvella 1989 hankkia Bowler Lin ja myöhemmin viedä sen Risto Airaksiselle treeniin. Riston tallilla kävi töittensä ohella muuan Susanna Raevaara, jonka kanssa Jukka pitää tänä päivänä arvostettua kasvatustilaa Rautalammilla.
”Kun houkuttelin Suskin muuttamaan Kuopioon vuonna 1991, hän sanoi, että omaan pihaan ei hevosia tule. Vuonna -99 hankittiin kuitenkin jo hevostila Kurkimäestä”, Jukka naurahtaa.
Menestystä omistajana olivat ennen sitä tuoneet mm. Ben Kähö ja Rialto Guy, mutta nyt mielenkiinto kohdistui kasvatukseen. Yhdessä Tommi Salmelan kanssa Jukka osti emätammaksi Sonata Lobellin. Siitä oli vähän aiemmin vierotettu Passionate Kemp, jonka tuleva menestys antoi kasvatustoiminnalle melkoisen piristysruiskeen.
Nykyisen tilansa Jukka ja Susanna löysivät vuonna 2008. Pian heidän muutettuaan sille iisalmelainen Pekka Kauppinen tarjosi pariskunnalle Raja-Liisaa, ja taas olivat tähdet kohdillaan. Siitä syntyi Liisan Tulilintu.
Jukka korostaa Susannan olevan heistä kahdesta hevosammattilainen, jota hän auttaa oman välittäjän työnsä ohessa. Raveissa Jukan näkee usein kameran kanssa.
”Hevosvalokuvausta olen harrastanut vuodesta -78 lähtien”, hän mainitsee.