Brenne Borken tuo lisää norjalaisväriä Nordic Kingiin
Powerparkin radalla ravattava kylmäveristen kansainvälinen suurkilpailu Nordic King saa lisää huipputasoista väriä Norjasta, kun Øystein Tjomslandin menestystallista Härmään juhannuksena saapuu Brenne Borken. Eilen kilpailun ulkomaisista osallistujista julkistettiin norjalainen Stumne Fyr.
6-vuotias ori on vakuuttanut vahvaa kuntoa kauden aikana sijoittumalla Oslossa Alm Svartenin muistoajossa toiseksi ja Solvallan Elitkampenissa kolmanneksi. Elitkampenissa edelle ehtivät Suomen Stallone ja Tjomslandin oman tallin Tangen Bork. Oslossakin voittaja oli Tangen Bork, joka keskittyy tässä vaiheessa kautta siitokseen eikä tule siksi Suomeen.
Brenne Borken ihastutti Powerparkin radalla jo viime juhannuksena, jolloin se sooloili 5-vuotislähdön voittajaksi kovalla ajalla 20,2a. Sittemmin oriin ennätys on maililla pudonnut peräti lukemiin 18,9a, joten Brenne Borken on erittäin kova haastaja jokaiselle kilpailijalle Nordic Kingissä.
Tjomsland pyörittää tallejaan sekä Norjassa että Ruotsissa, ja hän on tulossa Härmään useamman hevosen kanssa, joten suomalaisille riittää haastetta monessa lähdössä.
Juhannuspäivänä ajettavan Nordic Kingin ykköspalkinto on 50 000 euroa. Ulkomaisille hevosille kilpailu on kutsukilpailu, ja kotimaan edustajat valitaan suurkilpailujen karsintaperusteen mukaan.
Lähde: Nordic Kingin tiedote